Brassói Magyar Dalárda

1863-2013 ''Dalában érez a nemzet''

Az 1848 as forradalom leverése után, az Osztrák-Magyar monarkia rá nyomta pecsétjet az Erdélyi kúlturális életre.Az asszimiláció ellen csak a templomok vették fel a harcot, az általuk patronált iskolákban.

1863 január 28-án, egy iskolai ünnepség keretén belül, részt vett egy 17 tagu férfikar. A kar ezzel az alkalommal alakult, Molnár János református tiszteletes és Kerestély Lázár kántor-tanitó együttmüködésevel. Mivel hogy igen szép sikert arattak, elhatározták hogy kérelmezni fogják a királyi hatóságoknál a tényleges megalakulását a ' Brassói Magyar Dalárdának '.

  A 1o éves júbileumnál már volt két zászló és egy gazdag zenekönyvtár.1867-ben sikerült vásárolni egy Bösendörfer zongorát.

 A 2o éves júbileumnál felszentelték a szép kézimunkával ellátott zászlót, amely 194o-ben eltünt, de 1995 elökerült.

1888 május 2o-án ünnepelék a 25-ik jubileumot.Ekkor megjelent egy    kb.1oo oldalas emlékkönyv.Ebben bele volt foglalva a dalárda története, alapszabálya és 1o3 rendezvénynek a jegyzőkönyve és programja.

 A második fontos fejezet a dalárda életéből, 7o aktiv taggal és 25o szimpatizánsal kezdödik.Ekkor megnyerték az ezüst serleget egy rangos megmérettetésen, ahol 6o kórus versenyzett.

1894-ben, Fiuméban versenyeztek a dalardával.

 Ebben a periódusban elég sok nehézségen mentek át.Elsősorban a próbatermet hiányolták.

 19o7-ben sikerült vásárolni egy telket, ahová felépitették a Dalárda székházát a Magyar Ház (jelenleg CFR székhelye) udvarán.Ez fel is lett szentelve 1911 október 15-én.

  1913-ban, az 5o-ik júbileum alkalmával 11 kórus és 9 küldöttség volt jelen.

 Az 1914-es év, sok tervvel, szép anyagi háttérrel, saját székházzal, bútorzattal, kottákkal, saját zongorával köszöntött be. Sajnos az első világháború mindezt meghiúsitotta.Sokan a kórustagok közül a frontra kerültek.Az itthon maradottak még egy ideig folytatták a próbákat.

A háború befejeztével, 1919 után, elkobozták a Magyar Házat , igy székhely nélkül maradt a Dalárda.

 A két világháború között, id.Szemlér Ferenc , Szabó Béni segitségével, folytatta a tevékenységet.Lengyel László karvezetö irányitásával és Willer József zeneművész közremüködésével.

1925-ben és 1935-ben, két elő dijat nyert a Dalárda. Számos rendezvényen, turnén vettek részt.

1938-ban megszüntették a finanszirozást a város részéről.

194o-ben a dalárda megszünt működni.

 1958-ban egy új elnevezéssel jelenik meg a Dalárda, és pedig ' Sztálin városi Magyar Népi Együttes' , a kultúrpalota keretein belül. Ezt is feloszlatják.

 1971 az az év mikor mondani lehet hogy újjá született a Dalárda, a Kultúr Palota oltalma alatt, Klára Mária-Valeria karvezetö és Gyerkó András közremüködésével.Többek közt megnyerik a II-ik dijat a           ' Megéneklünk Románia ' versenyen.

 

Következik egy kb. 1o év előadásokban gazdag periódus.

Meg lehet emliteni a ' Szép ország a miénk' , ' Petöfi emlékünnepély ' ,        ' Daloljunk, nevessünk együtt' , 'Jöjj velünk ' , ' Csendül a dal, dobban a láb ' , ' Szeretsz-é hogy szeresselek' ( csángó guzsalyas est) , Kodály Zoltán megemlékezés stb.

 Ismét feloszlik a Dalárda, de 199o-ben újra alakul a ' Țara Bârsei' Kulturális Alapitvány oltalma alatt.

 A műsor ki lett bővitve (laikus és egyházi zenével). Évente 15-2o fellépésünk van templomokban, kultúrházakban, kórus találkozókon stb.

 Igy a repertoár is bővült, kb.16o kórusműböl áll. Ide beleértve laikus és templomi zenét, román és magyar folklór feldolgozásokat, madrigált, külömbözö nemzetközi dalokat.

1989 után  a Brassói Magyar Dalárda megünnepelte a 13o, 135, 14o és 145-ik jubileumokat.

 2o13 a 15o-ik júbileum éve. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 19
Havi: 7
Össz.: 24 955

Látogatottság növelés
Oldal: A Dalárdáról szavakban és képekben
Brassói Magyar Dalárda - © 2008 - 2024 - brassoidalarda.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »