B E SZ Á M O L Ó
a Brassói Magyar Dalárda emlékhangversenye és kórustalálkozója
programjának megvalósításáról
Az 57 főt számláló, műkedvelő vegyes kórus, a Brassói Magyar Dalárda, a Brassai Társaság társszervezőjeként, fennállásának 150. évfordulója alkalmából emlékhangversenyt és kórustalálkozót tartott 2013. június 8-án 16 órai kezdettel a brassói Redut Közművelődési Központ előadótermében.
A program fő célja Brassó százötven éves énekhagyományának továbbvitele a szórványban, Bartók, Kodály, Bárdos valamint az erdélyi magyar és román zeneszerzők kórusműveinek népszerűsítése és az erdélyi kórusmozgalom fellendítése, a zenei anyanyelv ápolása, a kórusok repertoárjának bővítése, a tapasztalatok kicserélése, átadása, barátságok kötése volt. A program arra a fő igényre válaszolt, hogy 150 év után se némuljon el a magyar dal a Cenk alatt, maradjon ébren az emberekben a közös éneklés vágya. Szándékunk volt a magyar kórusmozgalom fellendítése, a közművelődés élénkítése, a közösségépítés- és fejlesztés.
A jubileumi ünnepségen a Brassói Magyar Dalárdán kívül részt vett a gyulai (Magyarország) Erkel Ferenc Kórus, a baróti Zathureczky Gyula Kórus valamint a sepsiszentgyörgyi evangélikus - lutheránus egyház Jubilate Deo Kórusa. Összesen 151 volt a rendezvény résztvevőinek a száma.
Főtámogatóink, köztük a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány jelentős anyagi támogatásával sikerült maradéktalanul megvalósítani a program célkitűzéseit.
Kitűnő magyarországi kórust fogadhattunk három napon át. Június 7-én, délután, érkezett Gyuláról az ERKEL FERENC vegyes kar. Városnézésre vittük őket; a központi Republicii utcán, majd a Tanács-téren szép magyar dalokkal köszöntötték a sétálókat, akik kellemesen meglepődve tapssal jutalmazták a vendég énekeseket.
Szombaton, június 8-án, délután került sor az emlékhangversenyre és kórustalálkozóra, a Redut Kulturális Központ színpadán, zsúfolt nézőtér előtt. A házigazda Brassói Magyar Dalárda [ karnagy Klára Mária Valéria ] mellett fellépett a Gyulai Erkel Ferenc Vegyeskar [ karnagy Perlaki Attila ], a Sepsiszentgyörgyi Jubilate Deo Kórus [ karnagy Pál Gecse Mihály ] és a Baróti Zathureczky Gyula Kórus [ karnagy Aczél Zsuzsa ].
A 150 éves Brassói Magyar Dalárda múltjára Sebestyén Sándor elnök emlékezett. Marius Cristian Cisar, a Redut Kulturális Központ igazgatója, további hosszas és sikeres tevékenységet kívánt a Dalárdának. Megvallotta, hogy eddig még egyetlen ilyen hosszas életet megért kultúrcsoportról sem hallott. Ambrus Károly RMDSZ-es megyei tanácsos köszöntötte a jubilálókat, Brassó Megye Tanácsa részéről elismerő oklevelet nyújtott át. Somai Gyöngyvér főtanácsos az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala üdvözletét tolmácsolta.
A nagyszámú hallgatóság a magyar dalkincs nyújtotta összetartozás élményét élhette meg, amikor a dalosok együtt énekelték Bánk bán Hazám, hazám című áriájának kórusra átírt változatát. A terem állva, a meghatódottságtól könnyezve hallgatta végig a csodálatos Erkel-művet. A jubileumi ünnepség igazolta, hogy a szórványban tovább él a magyar énekhagyomány, fellendülőben a kórusmozgalom. A négy énekkar igényesen válogatott a kórusművekből. Erkel, Kodály, Bárdos, Halmos, valamint az erdélyi zeneszerzők: Birtalan József, Márkos Albert, Kónya Pál, Tudor Jarda alkotásainak előadása, a kiválóan képzett karnagyok vezetésével, maradandó élményt nyújtott a nagyszámú hallgatóságnak.
A nézőközönség igényes népdalfeldolgozásokkal, egyházi kórusművekkel ismerkedett meg, amelyek hozzájárultak zenei műveltsége gyarapításához, az erdélyi zeneszerzők kórusműveinek népszerűsítéséhez.
Az együttmuzsikálás következtében baráti kapcsolat alakult ki, alkalom adódott a kórusok repertoárjának bővítésére.
A Redut Kulturális Központ színháztermének előcsarnokában kiállítást rendeztünk a Brassói Magyar Dalárda 15o éves tevékenységéről. A kiállított díszoklevelek, emléklapok, emlékszalagok, zászlók, albumok megérdemelt elismerést arattak, bizonyságot tettek, hogy a kórusnak jelentős szerepe volt és van a Barcaság és Erdély művelődési életében.
Igényes, dokumentum-értékű fotókkal illusztrált emlékkönyvet szerkesztettünk, amelyben a Dalárda krédója mellett szerepel a kórus 15o éves története valamint a kórus néhány vezető személyiségének az évfordulóhoz kapcsolódó gondolatait megfogalmazó vallomások.
Az elkészült DVD a 150 év története mellett szép kórusszámokat népszerűsít a Brassói Magyar Dalárda előadásában: 13 egyházi dalt, 8 világi éneket és 7 népdalfeldolgozást.
A fellépő kórusok megvendégelése is minőségi volt. A közös díszvacsorán kitűnő volt a hangulat: “ Szívből jött, szívhez szólt “ a számos szép magyar dal.
Vasárnap délelőtt honismereti kirándulásra vittük a gyulai dalosokat. A törcsvári kastélyban, a rozsnyói várban a nagyszámú látogató szívesen fogadta, és megtapsolta közös énekünket.
Hétfőn reggel, a búcsúzó gyulai Erkel Ferenc Kórus tagjai hálásan köszönték meg a mindenütt tapasztalt vendégszeretetet, a sok szép élményt, amelyben részesültek, és viszonzásképpen, vendégszereplésre hívták meg kórusunkat.
A Brassai Magyar Televízió június 15-i, a világhálón is fogható szombati adásában népszerűsítette a jubileumi eseményt.